Bayanlar İçin

En Sağlıklı Ispanak Pişirme Yöntemi

En Sağlıklı Ispanak Pişirme Yöntemi

 Beslenme vücut sağlığımız için çok önemlidir. Besinlerden aldığımız vitamin ve mineralleri doğru şekilde almamız önemlidir. Ispanak içerisinde çok fazla demir barındıran ve vitaminleri barındıran besleyici bir bitkidir. Ispanak pişirme yöntemi ıspanağın içerisindeki vitaminlerden faydalanmamız için çok önemlidir. En sağlıklı ıspanak pişirme yöntemleri;

  • Olmazsa olmaz ilk kurak ıspanağın çok iyi yıkanmasıdır. Bunu bol su ile yapmakta fayda vardır. Özellikle yağmurlu havalarda toplanan ıspanaklar çok çamurlu olmaktadır. Bu durumda alınan ıspanak tek tek yapraklara ayrılmalı bol suda yıknamlıdır. Sirkeli su hazırlanarak bir süre orada bekletilir.
  • İyice temiz olduğuna inandığınız ıspanakları doğrama işlemine geçmelisiniz. Doğrama işlemi metal bıçaklarla olmamalı. Vitaminleri korumak adına mutlaka elle doğranmalı ya da tahta bıçak kullanılmalıdır.
  • Çok fazla gözüken ıspanak kavruldukça küçülecektir. Ispanağı kavurarak yemeğini tüketmek sağlıklı bir yol olduğu gibi haşlanıp püresini kendiniz ve çocuklarınız için çorba yapmakta yine sağlıklı olacaktır.

Ispanaktan Neler Yapılmalı

 Çocuklarında çok sık tüketmesi gereken ıspanaktan çok fazla yiyecek yapılabilir. Önemli olan ıspanak pişirme yöntemi olarak doğru yöntemleri kullanmak gerekir. Haşlanıp, çorbalara katılabilir. Kavurularak yemeklere katılabilir ve yemeği yapılabilir. Hamur işlerinde börek ve gözlemelerde çok lezzetli olur. Ve çocuklar bunu severek tüketebilecektir. Önemli olan çocuklara ıspanağı sevdirecek bir yöntemi bulmak ve yöntemi bulduktan sonra pişirme yönteminin sağlıklı olmasını tercih etmemiz gerekir. Kışın sıklıklıkla tüketilen sebzelerin arasında mutfağımızda yer etmeyi başarmış olması gerekir. İçerisinde  bağışıklık sistemimizi güçlendirecek vitaminlerin olması sıklıkla tüketmemiz gerektiğinin kanıtıdır.

Ispanak İçin Püf Noktalar 

  • Ispanağı tüketirken yanında yoğurt yememeye özen göstermeliyiz ki, ıspanağın içinde ki c vitamininin hepsini sağlıklı şekilde sindirebilelim.
  • Ispanağı haşlayıp suyunu tüketmemiz ve püresine çorba yapmamız ıspanak pişirme yöntemi içerisinde en çok tercih ettiğimiz yöntemlerdir.
  • Sindirim sistemi ile alakalı problem yaşayanlar mutlaka çok sık tüketmeli çünkü lifli yapısından kaynaklı hem mideniz hem de bağırsağınız için çok sağlıklı bir kaynaktır. Çocukların gelişim döneminde onlar için de portakal suyu ile tüketilince besin değerleri daha da yükselen bir sebzedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir